VUL klinikoms pristatytas naujas Lietuvos mokslininkų sukurtas diagnostikos įrenginys
Vilniaus universiteto ligoninės (VUL) Santariškių klinikose pristatytas Lietuvos mokslininkų sukurtas, visame pasaulyje analogų neturintis, naujos kartos diagnostikos įrenginys ULTRABRAIN echotomoskopas.
UAB Medelkom, bendradarbiaudami su VUL Santariškių klinikų specialistais, sukūrė ir pagamino šį ultragarsinio echotomoskopo prototipą, skirtą galvos smegenų kraujagyslių ir kitų struktūrų ultragarsiniams atvaizdams formuoti per storuosius kaukolės audinius.
Sugalvotas būdas, kaip saugoti metaną miltelių formoje
Dauguma žmonių metaną žino kaip vieną iš gamtinių dujų komponentų. Tačiau Didžiosios Britanijos chemikai sukūrė būda, kaip šias dujas paversti kieta medžiaga, panašia į granuliuotą cukrų, ir kuri gali būti nesudėtingai saugoma ir transportuojama. Kuo tai naudinga?
Šiemet, jau šeštus metus iš eilės, vyks NLitChO (Nuotolinė Lietuvos chemijos olimpiada). Olimpiada prasidės 2008-11-03 ir truks dvi savaites iki 2008-11-17 imtinai.
Olimpiadai uždavinius kuria įvairių universitetų studentai, todėl dalyviams gali tekti gerokai paplušėti. Joje galės dalyvauti 9-12 klasių moksleiviai. Visi dalyviai spręs tas pačias užduotis, bet bus vertinami savo klasių grupėje. Dalyviai galės naudotis bet kokia literatūra bei internetu.
Nobelio chemijos premija skirta trims amerikiečiams
Nobelio premija už pasiekimus chemijos srityje trečiadienį skirta trims amerikiečiams už darbus, kuriuos komisija pavadino biochemijos kelrode žvaigžde. Premija, prie kurios pridedamas ir 1,4 mln. dolerių vertės piniginis prizas, skirta Osamu Shimomurai, Martinui Chalfie ir Rogeriui Y. Tsienui už žaliai fluorescuojančio baltymo atradimą ir tyrimus.
Šis baltymas, 1962 metais aptiktas medūzose, švyti žaliai, kai yra apšviečiamas mėlyna šviesa.
Tyrėjai sukūrė naują medžiagą, galinčią automobilių variklių skleidžiamą šilumą paversti elektros energija.
Savo atradimą mokslininkai aprašo žurnale Science. Šios medžiagos efektyvumas dvigubai didesnis už bet kurios panašios šiuo metu siūlomos rinkoje.
Pasak projekto vadovo Josepho Heremanso iš Ohajo universiteto (JAV), tą pačią technologiją galima pritaikyti elektros energijos generatoriams bei šilumos siurbliams gaminti.
Tokios medžiagos yra vadinamos termoelektrinėmis, o jų efektyvumas yra įvertinamas nustačius, kiek esant tam tikrai temperatūrai šilumos galima paversti elektros energija.