Spauda plačiai rašo apie aplinkosaugos klausimus, tokius kaip klimato kaita, vandens užteršimas ir atsinaujinantys energijos šaltiniai. Šios problemos tampa svarbia mūsų gyvenimo dalimi. Dauguma žmonių mano, kad chemija ir chemijos pramonė kenkia aplinkai. Tačiau dauguma naujų pažangių mokslinių tyrimų chemijos srityje padeda sukurti ir pritaikyti aplinkai nekenksmingas medžiagas tuo pačiu išlaikant mums reikalingą kokybę ir gyvenimo būdą.
Bėgant metams pramoninkai ir plačioji visuomenė suprato apie kenksmingą kai kurių praeityje praktikuotų veiklų poveikį ir suvokė, kad būtina saugoti aplinką. Praeityje mažai kas žinojo, kokią didžiulę žalą aplinkai gali daryti mūsų modernus gyvenimo būdas. Kuriant naujas naudingas medžiagas ir produktus buvo įvardinamas tik jų teigiamas potencialas.
Biologijos ir chemijos mokslų tyrimai parodė, kad chemijos ir naftos produktų gamybos procesai gali suvaidinti didžiulį vaidmenį ieškant būdų spręsti aplinkosaugos problemas. Klimato kaita, atliekų tvarkymas, perdirbimas, energijos efektyvumas yra tik keletas šių problemų pavyzdžių. Be chemikų pagalbos mes tikriausiai niekada nesuprastume šių problemų. Alternatyvių sprendimų paieškose jau yra padaryti ir toliau daromi ryškūs poslinkiai.
Pramoninkai savanoriškai pradėjo keletą iniciatyvų tokių kaip Priežiūros atsakomybės programa, kurios tikslas yra pagerinti sveikatos ir aplinkos rodiklių standartus ir sukurti saugią, tvarią, visus reglamentus atitinkančią transportavimo sistemą. Viena iš Priežiūros atsakomybės programos dalių yra pramoninkų publikuojamos gairės, kurios nurodo, kaip pervežti ir tvarkyti atitinkamų atsargumo priemonių reikalaujančias chemines medžiagas. Šios pastangos kartu su naujaisiais Europos cheminių medžiagų įstatymais (vadinamais REACH) garantuoja, kad chemijos pramonėje yra taikomi saugesni, nekenkiantys aplinkai metodai.
Be to dabar chemikai ir naftos produktų gamintojai tyrinėja naujus tvaresnius, aplinkai nekenksmingus metodus tuo pat metu užtikrindami mūsų ekonomikos ir pramonės augimą. Pavyzdžiui:
Biokuras: transporto priemonėse naudojami iš biomasės gauti degalai. Iš daugybė biomasės produktų galima pagaminti degalus tinkančius transportui. Tam galima panaudoti cukranendres, rapsus, kukurūzus, šiaudus, medieną, gyvulių ir žemės ūkio likučius, atliekas;
Bioplastikai: plastmasinių medžiagų produkcija, kuriai pagaminti naudojami natūralūs ištekliai, tokie kaip augalai. Mikroorganizmai šią produkciją vėliau suskaido;
Izoliacija: pagerintos izoliacinės medžiagų savybės sudaro sąlygas statyti energiją efektyviai naudojančius namus ir pastatus;
Lengvos plastikinės medžiagos padeda sumažinti kuro vartojimą automobiliuose ir lėktuvuose;
Degalų elementai: kai automobiliai ir motociklai yra varomi vandeniliniu kuru, šio kuro elementai vietoj išmetamų dujų išskiria vandens garus;
Naujos apšvietimo technologijos (pavyzdžiui, organiniai šviesą spinduliuojantys diodai - OLEDS) išspinduliuoja daugiau šviesos sunaudodamos mažiau elektros energijos;
Vėjo turbinos ir saulės baterijos: abi technologijos neįmanomos be chemijos pramonės. Beveik visur metalinės vėjo turbinų mentės buvo pakeistos stiklo pluoštu sustiprinto poliesterio mentėmis tam kad jų neveiktų net atšiauriausias oras.
Visuomenė linkusi manyti, kad dirbtinės cheminės medžiagos yra blogai, o viskas, kas natūralu yra gerai. Tačiau, tai kas natūralu nebūtinai yra sveika ir nekenksminga aplinkai, o dirbtinės cheminės medžiagos nebūtinai yra nesaugios. Pavyzdžiui, kas yra natūraliau už atvira ugnimi degančias malkas? Iš tikrųjų, taip pat kaip bet kuris degimo procesas, atvira ugnis ir dūmai kenkia ir žmonių sveikatai, ir aplinkai.
Be to reikėtų atsižvelgti ir į tai, kokį poveikį produktas turės per visą savo gyvavimo periodą (nuo jo sukūrimo iki išmetimo). Ar kada pagalvojote, kad medvilnės kultivavimas aplinkai daro didesnį poveikį negu sintetinių audinių, tokių kaip poliesteriai, gamyba? Tai yra dėl to, kad medvilnės auginimui reikia didelio kiekio vandens, trąšų ir pesticidų.
Norėdami gyventi patogiai ir su aplinka ir gamta sudaryti harmoniją, turime būtinai stiprinti chemijos mokslą: atlikti tyrimus, įvesti naujoves. Tai iššūkio, metamo visiems moderniems mokslams, ypač tiems, kurie yra susiję su aplinkosauga, iliustracija technologijų, gamtos ir žmonių susijungimas į visumą.