Suprantu kad dipolio momentas yra lygus elektronų krūvio ir atstumo tarp neigiamo ir teigiamo (masės centro) krūvio centrų sandaugai, tik va nelabai man suprantama kaip pasigauti tą mąsės centrą, neigiamo krūvio centras savaime būtų chloro atomo centre.(nepamirškite jog įsivaizduojama molekulė 100% joninis junginys)
Meginsiu improvizuoti jei kas mane pataisysite.
jeigu atstumas tarp 2 atomų centrų 136pm visos molekulės molekulinė masė 36 vandenilis sudaro 2,77% masės todėl masės centras bus nutolęs nuo Cl atomo link H 2,77% tai yra 3,7672pm.
Beveik neabėjoju jog suklydau, tad padėkite kas susigaudyti jeigu galite.
*Pasirodo nusipelnau smūgio į galvą su anglų kalbos vadovėliu - dipolio momentas tai dalinio krūvio abiejuose dipolio galuose ir atstumo tarp abiejų krūvių sandauga.
nors tas dalykas su krūvių centrais irgi nėra visiškai klaidingas- jei visų krūvių(+-) centrai sutampa tai dipolio momentas lygus 0 (tai gan svarbu molekulėse kuriose atomai turi daugiau orbitalių nukreiptų nuo ryšio)
visų pirma man neaiški užduotis - įsivaizduoti kad kovalentinis ryšys yra joninis... mano supratimu dipolio momentas skaičiuojamas molekulės, o ne jonams - jiems galime skaičiuoti elektrostatinės traukos jėgos dydį.
gal nieko naujo ir nesužinosi, bet rekomenduoju pažiūrėti https://www.khanacademy.org/science/organic-chemistry/gen-chem-review/electronegativity-polarity/v/dipole-moment
Uždavinys iš McMurry organinės chemijos.
Tame pačiame vadovėlyje tarp kitko pateikiamas NaCl dipolio momentas lygus 9,00D
Iš ties aš taip pat manau jog betkoks "simetriškas junginys" neturi dipolio momento ir tai logiška nes iš ties tokiuose junginiuose kaip CO2 ar kitose nepolinėse molekulėse masės centras sutampa su krūvio.
Tad manau čia dipolio momentas taip pat apskaičiuotas įsivaizduojant jog 1Na sudaro ryšį su 1Cl t.y. paimtas atstumas tarp jonų branduolių ir t.t.
Visgi dėkui už pagalbą bandysiu ja pasinaudoti.
Taigi dar kartą pasitaisau:
1e- krūvis = 1.6*10-19C*136*10-12m=21.76*10-30C*m
tai yra 21.76*10-30C*m * (1/3.336*10-30)=6.52D
nes 1D=3.336*10-30C*m
atrodo logiškai(jeigu įsivaizduosim jog visi elektronai pas Cl)
p.s. Naudojantis šituo galima apskaičiuoti HCl "percent ionic character" gal kas gali pasakyti ką šis terminas lietuviškai reiškia?